AMAZONLAR KİMDİR?

Amazonların nerede yaşadığı kesin olarak bilinmese de araştırmalar ve söylentiler güneybatı Rusya, Kafkaslar ve Karadeniz’in Güney doğu kıyılarını işaret eder. Aralarında hiç erkek bulunmayan bu kadınlar kendilerine ait bir devlet kurmuşlardı.
Amazonlar, erkeklerin varlığına yalnızca uşak olarak kullanılmak ve çocuk elde etmek için izin verirlerdi. Erkek çocukları öldürür, kız çocukların sağ göğsünü de ok ve mızrak kullanmayı engellememesi için keserlerdi.( Zaten Yunanca kökenli olan Amazon kelimesinin anlamı da göğüssüzdür ve bu geleneklerinden dolayı onlara bu isim verilmiştir.)
Mitolojiye göre erkekler kadar yiğitçe savaşan Amazonlar, av tanrıçası Artemis dışında bütün Yunan tanrılarının! düşmanıdırlar. Mitolojide Amazonlar ve Yunan tanrıları sık sık karşı karşıya gelip, savaşmışlardır. gerçekte 2 değişik dünya anlayışının çatışması olan bu savaşlarda Yunan tanrıları dünyayı uygarlaştırmak, siteler kurmak ve bunları geliştirmek isterlerken, Amazonlar site yaşamına karşı çıkıp vahşi dünyayı savunarak tanrılarla savaşmışlardır.
Kaynak: gereksiz bilgiler rehberi kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir