Hindenburg Faciası Nasıl Gerçekleşti?

Hindenburg Faciası yaşanmadan önce bu devasa hava balonunun kıtalar arası hava seyahatlerinin öncüsü olacağı düşünülüyordu. Yaklaşık 250 uzunluğundaki zeplin, 7 milyon küp hidrojen gazı taşıyabilen bir devdi ve çağının en parlak dönemini yaşıyordu. Ancak Hindenburg felaketi havacılık tarihini kökten değiştirecek ve devasa zeplinleri tarihten tamamen silecekti.

Hindenburg Ateşler İçerisinde

1937 yılının Mayıs ayında, 61 mürettebatı ve 36 yolcusu ile normal rotasından dönen Hindenburg, varış noktası olan New JerseyLakehurst Deniz Hava üssüne planlanandan birkaç saat sonra vardı. Bu gecikmenin sebebi o gün yaşanan hava muhalefetiydi.  Yağmur ve rüzgâr hava gemilerini hırpalıyordu ve gökyüzünde şimşekler görülüyordu. Hindenburg’un bu hava koşullarında iniş yapması havacılık yönetmeliklerine aykırıydı. Ancak yavaş yavaş gökyüzünün açıldığını gören zeplin mürettebatı hava gemisini yere indirmeye karar verdi.

Hindenburg Faciası 1937, Mayıs
Hindenburg Faciası 1937, Mayıs

Hindenburg bilinmeyen bir nedenden dolayı iniş için acele ediyordu ve gemi kaptanı yaklaşık 60 metre yükseklikte inmeyi durdurdu. Bazı görgü tanıklarının ifadelerine göre gün ışımaya başlarken üst kısmında mavi bir ışık görüldü ve daha sonra kuyruk kısmında alevler yükselmeye başladı. Alevler neredeyse bir patlamamın hızına denk bir şekilde geminin her yerine yayıldı. Hindenburg, 36 yolcusu ile yere çakıldı. Bütün mürettebat ve yolcular yanarak veya gemiden atlayarak hayatını kaybetti.

Hindenburg faciası gerçekleştikten sonraki gün, yaşanan bu felaketin nedenleri hakkında spekülasyonlar çıkmaya başladı. Yaşanan bu trajediye kadar Alman Zeplinleri güvenilir birer hava aracı olarak görülüyorlardı. Hindenburg’un neden düştüğü hakkında birçok iddia ortaya atıldı. Bunlar arasında sabotajdoğa olaylarımekanik arızalar gibi birçok iddia bulunuyordu.

Kazandan hemen sonraki günlerde, Hindenburg  fekaleti hakkında soruşturma açıldı. Ticaret bakanlığı ve Deniz kuvvetleri olay hakkında açılan soruşturmanın başındaydı. Soruşturmaya federal büro da yardımcı oluyordu.

Sabotaj İhtimali

İnsanlar ilk olarak Nazi rejiminin zarar görmesi amacıyla Hindenburg’a  sabotaj yapılmış olabileceği ihtimali üzerinde yoğunlaştı. Sabotajın geminin güvertesine gizlice sokulan bir bomba ile yapılmış olabileceği düşünülüyordu. Dönemim ticaret bakanı Kumandan Rosendahl’a göre bu kesinlikle bir sabotajdı. Ayrıca geminin üçüncü kaptanı sorgusunda, gemide bulunan kaptan ve ikinci kaptanın daha önce sabotaj ihtimaline karşı uyarıldığını söylemişti. Ancak söylediklerini destekleyen herhangi bir delil bulunamadı.

Mekanik Arızalar

Bazı insanlar ise Hindenburg Faciası’nın nedeni olarak gemide oluşabilecek mekanik problemleri gösteriyordu. Bu kapsamda geminin yer bakım ekibi sorgulandı. Bakım ekibine göre Hindenburg varış noktasına çok hızlı geliyordu ve yavaşlamak için kaptan gemi motorlarını ters yönde (full reverse) çalıştırmıştı. Bu fikir geminin arka kısmında çıkan yangının neden oluştuğuna dair bir fikir veriyordu. Ancak o dönem zeplinlerin hızları sürekli kaydediliyordu ve bu iddiaları destekler nitelikte kanıtlar bulunamadı.

Hava Saldırısı

Belki de en sıra dışı iddia Hindenburg’un bir hava saldırısı ile düşürüldüğüdür. Soruşturma da havaalanının kapalı bölgesinde bulunan ayak izleri ve gemiye ait olmadığı iddia edilen parçalar incelenmiştir. Ancak daha sonra bu ayak izlerinin havaalanı içerisine giren birkaç meraklı çocuğa ait olduğu belirlenmiştir.

Hindenburg Patlaması | Hidrojen Gazı

Hindenburg faciası hakkındaki en gerçekçi teori geminin içindeki hidrojen gazı ile bağlantıdır. Hidrojen oldukça yanıcı bir gazdır ve çoğu kişi gemide bulunan tonlarca hidrojenin bir şekilde alev aldığını ve geminin yanmasına neden olduğunu düşünmektedir. İlk olarak gemideki yangını başlatan kıvılcıma, geminin arka kısımında biriken statik elektriğin neden olduğu düşünülmüştür.

Daha gerçekçi bir iddia ise bazı şahitler tarafından geminin arka kısmına bir yıldırımın isabet ettiğinin söylenmiş olmasıdır. Böyle bir yıldırım tonlarca hidrojen gazı ile dolu olan gemiyi havaya uçurmaya bir hayli yetecektir. Bu iddia o gün gözlenen hava koşulları ile de uyumludur.

Hindenburg’un Faciasının nedeni olarak bu teori kabul görmüştür. Hidrojen gazının güvenilirliği bu olaydan sonra azalmıştır. Bu işte garip olan ise Hindenburg felaketinden bir yıl önce helyum dolu bir zeplinin de aynı şekilde yanmış olmasıdır. Eğer kazaya hidrojen gazı neden olmadıysa, ne neden oldu?

Bilimsel Yönden Hindenburg Faciası

Emekli bir NASA çalışanı olan Addison Bain, Hindenburg’un neden yandığı hakkında bilimsel bir yanıta ulaştığını düşünüyor.  Bain’e göre devasa zeplinin yanmasında hidrojen gazının bir rölü yoktu. Ancak bunu tam olarak açıklamak için birkaç şey hakkında bilgi sahibi olmamız gerekli.

  • Hindenburg bir patlama sonucunda alev almadı, geminin arka kısmında başlayan yangın düzenli bir şekilde tüm gövdeye doğru ilerledi.
  • Hava gemisi yangın başladıktan sonra yaklaşık 32 saniye boyunca havada kalmaya devam etti.
  • Havadan yeryüzüne yanan kumaş parçaları düştü.
  • Yangın, hidrojenin neden olduğu bir yangına benzemiyordu. Hidrojen yangınlarında alev gözükmezdi.
  • Gemide gaz sızıntısı yoktu; o dönem zeplin içerisindeki hidrojen gazı, gaz sızıntılarının kolay tespit edilebilmesi amacıyla sarımsak gazı ile karıştırılırdı.

Yıllar süren araştırmalar sonucunda NASA’lı bilim adamı bu gizemi çözdüğüne inanıyor. Onun fikrine göre yangına sebep olan şey hidrojen gazı değil, geminin kaplamasıydı. O yıllarda zeplin kaplamaları ucuz bir materyal olan selüloz nitrat içeriyordu. Ayrıca kaplamada ışığı yansıtmak amacıyla bir çeşit roket yakıtı olan alüminyum parçaları kullanılıyordu. Bu materyaller gemi için aerodinamik avantaj sağlasa da birlikte çok yanıcı bir içeriğe sahip oluyorlardı.

Tüm bu bulgulara göre geminin yanmasına aslında imalatında kullanılan maddeler neden olmuştu. Gövde üzerindeki madde bir kıvılcım nedeniyle alev almış ve geri dönülemez olan felaketi başlatmıştı. İşin en acı tarafı ise Alman zeplin üreticileri bunun farkındaydı. 1937 yılına ait el ile yazılmış bir mektupta , Hindenburg yangınına kaplamada kullanılan ucuz ve yanıcı maddelerin neden olduğu belirtilmişti.

KAYNAK: https://delibilgiler.com/hindenburg-faciasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir