Okuyanların İntihar Ettiği Kitap | Genç Werther’in Acıları

Genç Werther’in Acıları isimli bir kitap birkaç yüzyıl önce, Avrupa garip bir intihar dalgası başlamasına sebep oldu.  İlk başta sebebi tam olarak anlaşılamasa da çok sayıda genç erkek ölü olarak bulundu. İntihar edenlerin tamamı erkekti ve aralarında bir bağ bulunmuyordu.  Ancak, intihar edenlerin hepsi aynı kıyafetler giyinmişti ve tamamı kendilerini vurarak intihar etmişti. Olayı araştıranlar intihar edenler arasında garip bir ilişki buldu. Ölen erkeklerin hepsi Genç Werther’in Acıları isimli kitabı okumuştu. Kitap günümüzde halen çok popüler fakat o dönem 2000’den fazla kişinin intihar etmesine sebep olan şey neydi?

1774 yılında, en büyük Alman yazarlardan biri olan Johann Wolfgang von Goethe (1749 – 1832), Genç Werther’in Acıları romanını yayınladı. Kitabı yazması sadece dört hafta sürdü fakat etkisi yıllarca devam etti.

Goethe’nin etkisi Avrupa’ya hızla yayıldı ve gelecek yüzyıl boyunca eserleri müzik, drama, şiir ve felsefede önemli bir ilham kaynağı oldu. Ne yazık ki, çalışmalarından biri de çok sayıda ölümle ilişkilendirildi.

Genç Werther’in Acıları adlı kitabı, sahip olamadığı bir kadına aşık olan genç, orta sınıf bir sanatçı ile ilgili idi. Werther’in çok sevdiği Lotte zaten başka bir adamla nişanlıydı. Lotte, Werther’i sevmesine rağmen, nişanlısı Albert’e sadık kalmaya karar verdi. Werther bu durumu kabul edemedi. Lotte ile birlikte olamayacağı için intihar etmeye ve kendini kafasından vurmaya karar verdi.

Goethe’nin kitabı o dönemde en çok satan kitap oldu. Avrupalı​​gençliği, bu hüzünlü hikâyeyi, birçok genç insanın hislerini yansıttığı için takdir etti.  Genç Werther’in Acıları kitabı birçok gencin hislerine tercüman oldu. Hatta Napolyon Bonapart (1769-1821) bile,  ne zaman savaşa gitse bu kitabı yanında taşırdı.

Maalesef, Goethe’nin öngörmediği şey, romanın baş kahramanı Werther’in ayak izlerini takip eden birçok gencin olacağıydı. Birbirinden farklı Avrupa ülkelerinden birden fazla intihar raporları gelmeye başladı. Tam olarak romanda geçtiği gibi mavi bir palto ve sarı pantolon giymiş genç erkekler şehirlerin her yerinde intihar etmiş olarak bulunuyordu. İhtihar edenlerin tamamı kafalarına kurşun sıkarak bunu gerçekleştirmişti. Tam da Genç Werther’in Acıları’nda olduğu gibi.

Genç Werther’in Acıları | Ölümlerin Son Bulması

Goethe’nin kitabının gençlere olan etkisi büyük bir sosyal problem haline geldi. Kiliseler kitabı eleştirdi. Kilise Liderleri, en büyük Hıristiyanların günahlarından biri olarak kabul edilen intiharın, hepimizin hayatındaki sık karşılaşılan soruna bir çözüm olarak sunulduğunu kabul etmedi. Muhtemel toplu intihar dalgasından korkan Norveç, Avusturya, Danimarka gibi bazı Avrupa ülkeleri kitabı yasakladı.

Goethe bile bir şeylerin son derece yanlış gittiğini kabul etmek zorunda kaldı. İkinci baskı basıldığında, Goethe tüm okuyuculara bir uyarı vermek zorunda kaldı. Kitabın Kapağına – “Bir erkek ol ve benim ayak izlerimi takip etme.” notunu ekledi.  Werther ölümlerinin sona ermesi birkaç yıl aldı ve zamanla intihar sayısı azaldı. En son Norveç, kitap yasağını 1820’de kaldıran son Avrupa ülkesiydi. Bugün, Goethe’nin kitabı tüm zamanların en popüler edebi eserlerinden biri olarak kabul edilir. Tarihçiler, yaklaşık 2.000 kişinin Genç Werther’in Acıları’nı okuduktan sonra intihar ettiğini tahmin ediyor, ancak kesin intihar sayısı bilinmiyor.

KAYNAK: https://delibilgiler.com/genc-wertherin-acilari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir