Tenerife Faciası | Havacılık Tarihinin En Büyük Kazası

Tenerife Faciası aynı zamanda Tenerife Havaalanı Kazası olarak bilinmektedir ve 27 Mart 1977 yılında 583 kişinin ölümüne neden olan Havacılık Tarihinin En Büyük Kazası olarak anılmaktadır. Pan-am ve KLM havayollarına ait iki Boeing 747 uçağının pist üzerinde çarpışması nedeniyle meydana gelmiştir.

Olay Sonrası PAN-AM Uçağı
Olay Sonrası PAN-AM Uçağı

Tenerife Kazası Talihsiz Bir Gün

Kazanın olduğu günün ilk saatlerinde Gran Canaria Havaalanında sekiz kişinin yaralanmasına neden olan ve ardından Kanarya Adaları Bağımsızlık Hareketi tarafından yapıldığı bildirilen bir saldırı yaşandı.  Saldırının ardından gelen ikinci bir bomba olduğu tehdidi Gran Canaria Havaalanını tüm uçuşlarını iptal etmesine neden oldu ve uçakların Tenerife Havaalanına yönlendirmesine yol açtı.

Çok sayıda uçağın inmesinden dolayı ile ana piste giriş engellendi bu uçakların piste kendi başına taksi yapmak zorunda kaldığı anlamına geliyordu. Aynı zamanda hava alanını sis bastı ve görüş mesafesi 500 metreye kadar düştü. Havaalanında tek bir pist bulunuyordu ve kalabalıklaşan hava trafiği nedeni ile uçaklar arka arkaya sıralanmaya başladılar. Sıralanan uçaklar kalkış yapmak için pistin sonuna kadar gidip 180 derece dönüyorlardı.

Tenerife Faciası KLM Havayolları’nın Sorumsuzluğu

KLM hava yollarına ait uçağın pilotu Jacob Louis Veldhuyzen van Zanten çok tecrübeli bir pilottu aynı zamanda ders veren tecrübeli bir eğitmendi. Buna rağmen 6 ay boyunca Boeing 747 simülatöründe eğitim almak dışında bu uçakla alakalı bir tecrübesi bulunmuyordu. KLM havayolları uçağı bir tur şirketi tarafından kiralanmıştı ve özel tur uçuşları için kullanılıyordu.

O yıllarda gerçekleşen uçuşlardaki gecikmeler sebebi ile KLM havayolları tur şirketleri tarafından ciddi yaptırımlara uğruyordu. Böyle bir durumun sicilini etkileyeceğini düşünen Jacob Zaten kalkış yapmak için acele ediyordu. Biraz daha zaman kazanmak için hızlıca yakıt ikmali yapmak istedi.

Tenerife Havaalanı Kazası Nasıl Gerçekleşti

İşlemler tamamlandıktan sonra iki Boeing 747’de ard arda sıralandı. Bu ara iki uçağında kule olan iletişimi bozuluyordu. İlk olarak KLM havayollarına ait uçak pistin sonuna ulaşıp dönüşünü tamamladı ve kalkış için uygun duruma geldi. Ardından kule görevlileri PAN-AM uçağına 3 numaralı taksi yolunu kullanarak pisten ayrılmasını iletti. Fakat uçağın pilotu bu girişi kaçırmıştı ve 4 numaralı yola girmek için pistte ilerliyordu. Havaalanında görüş mesafesi azaldığı ve yer radarı olmadığı için bu durum gözlenemiyordu.

Los Rdeos Havaalanı – Tenerife Faciası

Beklemekten sıkılan KLM pilotu kalkış izni almadan motorlara güç vermeye başladı. Yardımcı pilotu tarafından uyarılan kaptan, kalkış yapmak için kule izni talep etti. Bu sırada kule telsizinden cızırtılı bir anons duyuldu ‘Tamam, kalkış için sizi bilgilendireceğim’. Pilotlar oluşan parazit yüzünden bu anonsu ‘Tamam’ olarak anladılar ve uçağın motorlarına güç vermeye başladılar.
KLM uçağının telsiz konuşmalarını duyan PAN-AM pilotu halen pistte olduklarını söylüyordu. Yardımcı pilot KLM uçağı kaptan pilotu Jacob Zaten’i uyarsa da, pistte bir uçak olduğuna ikna edemedi. Uçak kalkış için hızlanmaya başladı görüş mesafesi düşük olduğundan çarpışma gerçekleşene kadar hiçbir şey görünmedi.

Tenerife Havaalanı’nda Çarpışma

Uçaklar birbirlerine fark ettiğinde çarpışmaya saniyeler vardı. KLM pilotu kalkış yapmak için levyeyi kendi doğru çekti. Hedefi PAN-AM uçağının üzerinden havalanabilmekti.

Ancak Boeing 747 üretilen en ağır uçaklardan birisiydi ve biraz öne uçağın yakıt depolarını tamamen doldurmuşlardı. Bu nedenle iyice hantallaşan uçağın kalkış yapması için yeterli mesafe yoktu. PAN-AM kaptan pilotu Victor Grubbs ise 4 numaralı taksi yoluna girebilmek için uçağın motorlarına tam güç verdi ve uçağın burnunu o yöne doğru çevirdi. İki kaptan pilotunda yaptığı son şey bu oldu ve Tenerife Faciası gerçekleşti.

tenerife faciası
Uçakların Çarpışma Anı Simülasyonu

Çarpışmadan birkaç saniye önce  Pan Am pilotu Victor Grubbs şöyle dedi: “Şuna bak! Kahretsin,orospu çocuğu üzerimize geliyor!”

KLM uçağı saatte 260 kilometre hızla PAN-AM uçağına çarptı. Havalanmaya çalışan u.ak yaklaşık 150 metre boyunca süzüldü ve havaalanına çakıldı. Yeni doldurulan yakıt tankları nedeni ile patlayarak etrafı cehenneme çevirdi. Bu uçaktan sağ çıkan kimse olmadı.

Kaza Sonrası KLM Havayollarına Ait Boeing 747 Tipi Uçak
Kaza Sonrası KLM Havayollarına Ait Boeing 747 Tipi Uçak

Yardım ekibi ilk olarak pistte ikinci bir uçağın olduğunu fark etmedi. İtfaiye düşen KLM uçağının kalıntılarını söndürmeye uğraşıyordu. Diğer uçak ise sağ kanat bölgesinden fazla zarar almamıştı. Halen pist üzerindeydi ve motorları çalışıyordu. Kaza sonrası panikleyen yolcular bu bölgeden dışarı çıkmak istiyorlardı.

Kazada parçalanan uçağın parçaları çalışan motorlar tarafından etrafa birer mermi gibi saçılıyordu. Arıza nedeni ile motorları kapatmak mümkün olmadı. Bu parçalardan birisi kaza yapan uçaktan kurtulmaya çalışan bir kabin memurunun ölümüne neden oldu. Tenerife Faciası adeta gerçek olan bir Son Durak Filmi gibiydi. Yaklaşık yarım asır önce yaşanan bu üzücü olayda iki uçaktan sadece 61 sağ kişi kurtulabildi.

Olay sonrası KLM şirketi suçlamaları kabul etmese de yüklü bir tazminat ödemeye mahkûm edildi. Ayrıca kule konuşmalarında kule görevlilerinin o esnada futbol maçı izlediği anlaşıldı.

KAYNAK: https://delibilgiler.com/tenerife-faciasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir