Korkarsan Başaramazsın

İnsan, hata yapmaya meyilli bir varlıktır. Bu onun doğasında olan bir şeydir. Bu hatalar onun insan olmasında, büyümesinde, gelişmesinde ki en büyük etkenlerdir. Bir adım atmazsan ileriyi göremezsin, ileriyi göremezsen de yerinde sayar durursun.

Yaptığımız hatalardan ders çıkararak iyiyi veya kötüyü anlamlandırabiliriz. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu bulabilir ve hayatımızı buna göre yönlendirebiliriz.

Başarılı insanların hayatlarına baktığımızda, yaptıkları hatalardan ders çıkararak en sonunda en mükemmele ulaşmaya çalışmışlar ve ideallerini gerçekleştirmeye çalıştırmışlardır.

Örneğin; Edison ampulü bulana kadar defalarca başarısız olmuş, hata yapmıştır ama hata yaptığı için vazgeçmemiş aksine bu hatalar sayesinde ilerleme kaydetmiş ve bugün evlerimizi anlattığımız ampulün mucidi olmuştur.

“Hatalar çoğunlukla iyi bir öğretmendir”  J.A. froude

Bu hayatta yaptığımız en büyük hata”hatalarımızdan ders almamaktır” çünkü; hatalarından ders alamayan insan ileride daha büyük hatalar yapar ve başkalarının da yapmasına neden olur. Sevgili okurlarım hiçbir zaman hata yapmaktan kaçınmayın zira yanlışı bilemezseniz, doğruyu da bilemezsiniz.

Bir genç düşünün ilköğretim veya lise çağında bir genç -hepimizin olduğu gibi- okulda tahtaya kalkmaya çekiniyor neden olarak da tahtaya çıkıp hata yapmak ve bunun sonucunda öğretmenin ona kızacağını veya yanlış yaptığı için arkadaşlarının onunla dalga geçeceklerini düşünür, oysa ki hata yapsa dahi bu hatanın sonunda doğruyu sonuca ulaşabileceğini ve bunu öğrenebileceğini unutulmaması gerekir. Zira hata yapabilen sadece genç değil öğretmeni ve sınıftaki bütün arkadaşları bu tür yapabilme kapasitesi bulundurmaktadır. Hata yapmaktan korkan insan hiçbir zaman başarıya ulaşamaz, mutlu olamaz ve kendini gerçekleştiremez.

iyice adını gerçekleştirmek üzere deneme üstüne deneme yapan Edison’a asistanı bu 700.cü denememiz diye bunda da başarısız olduk der. Edison cevap olarak ” hayır biz başarısız olmadık sadece yapmamız gereken 700 şeyi öğrenmiş olduk” der. Edison’un kullandığı bu cevaptan da anlaşılacağı üzere yanlış yapmalı bize aslında ne kadar büyük faydası olduğunu ve neler kazandırdığını ortaya koymaktadır.

Unutmayın ki en az hata yapanlar her zaman hiçbir şey yapmayanlardır. Çünkü hayatta çok başarılı kimseler bu başarılarını hiç hata yapmadan kazanmışlardır. Hedefinize odaklanın ve bu yolda ilerlerken yaptığınız hatalardan ders çıkarmak ve  “demek ki bu yolda yapmam gereken başka bir şey daha öğrenmiş oldum” dediğiniz zaman hedefinize mutlaka ulaşırsınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir