Alışkanlık Edinmek Ne Kadar Zaman Alır?

Alışkanlık edinmek ne kadar zaman alır sorusunu hepimiz duymuşuzdur. Bu soruya genellikle verilen cevap 21 gün veya 18 veya 50 ancak bilim adamları bunun tam olarak doğru olmadığı söylüyor. Onlara göre alışkanlık edinmek için davranışı gün içerisinde belirli sayıda tekrar etmek gerekli eğer doğru sayıda tekrar etmiyorsanız alışkanlık edinemezsiniz.

Alışkanlık edinmek ne kadar zaman alır
Alışkanlık edinmek ne kadar zaman alır ?

Bazı alışkanlıkları edinmek oldukça zor ancak bazı alışkanlıklar var ki siz daha farkına varmadan dahi onları huy edinmiş oluyorsunuz. Eğer birkaç akşam boyunca belirli saatlerde, tavsiye aldığınız diziyi açıp izlerseniz, dizi kötü olsa bile devamını getirmek istiyorsunuz. Dizi izleme alışkanlığı kolay gelişen bir alışkanlık oluyor. Ancak durum spor yapmaya geldiğinde bu alışkanlığı edinmek o kadar da kolay değil? Peki, Neden bazı alışkanlıklar zor, bazıları ise kolay gelişir?

Yeni bir alışkanlığı edinmek daha önceki yaşantınız ile doğrudan alakalıdır. Sağlıklı beslenmek isteyen fakat 10 yıl boyunca fast-food tüketenken birisi ev yemekleri tüketen birisine göre sağlıklı beslenme alışkanlığını daha zor edinir. Eğer haftada 1 defa spor yapıyorsanız, ayda bir spor yapma alışkanlığı ise daha kolay gelişecektir.
Alışkanlık edinmenin kolaylık ve zorluklarına baktıktan sonra nasıl alışkanlık ediniriz adım adım inceleyelim.

Nasıl Alışkanlık Edinilir? | Küçük Hedefler

Eğer bir alışkanlık edinmeye çalışıyorsanız aklınızda mutlaka gerçekleşmesi zor bir fikir vardır. Mesela 1 ay içerisinde tüm fazla kilolarınızdan kurtulmak gibi. Ancak büyük hedefler geçmeniz uzun vadede sizde moral bozukluğuna ve motivasyon kaybına neden olacaktır. Kendinize küçük ama gerçekçi hedefler belirlemeniz ise yeni alışkanlıklar edinmenize yardım edecektir. Mesela kendinize artık daha düzenli birisi olacağım diyebilirsiniz. Hatta bir gün içerisinde tüm yatak odanızı düzenleyebilirsiniz. Senaryo bu şekilde olsa dahi mutfakta biriken bulaşıklar sizde motivasyon azalmasına neden olacaktır.

Alışkanlık sürekli tekrar edilen davranıştır. Yeni alışkanlıklar edinmeden önce motivasyonunuzu arttıracak ufak hedefler belirlemeniz gereklidir. Düzenli olacağım davranışını edinmek yerine her gün belirlediğiniz bir saate giysi dolabınızı toplayın. Bu sizde zamanla alışkanlık olacaktır ve bir süre sonra rutin davranışlarınızdan birisi haline gelecektir.

Alışkanlık Edinmek İçin Kolay Olandan Başlayın

Sağlıklı beslenmek istiyorsunuz ve sağlıklı yiyecekleri yerken keyif alıyorsunuz. Peki, bu sizde neden bir alışkanlık oluşturmasın?

Sağlıksız beslenme nedenlerinizi zamanınızın olmasına ve her gün yemek hazırlayamadığınız için fast-food ile beslenmek zorunda kaldığınıza bağlıyor olabilirsiniz. Aklınızı sağlıklı besinler yeme davranışını edinme fikri geldiğinde bu davranışı edinmek için yolunuzda duran engellerden kurtulmanız gereklidir. Eğer yemek hazırlamak için vaktiniz yoksa haftasonu bir, iki saatinizi hafta içi yiyeceğiniz yemekleri hazırlayarak geçirmeniz, sağlıklı besinler yemeyi alışkanlık edinmenizde büyük rol oynayacaktır. Eğer bunu huy edinirseniz, eve geldiğinizde sağlıklı yemekler hazırlamak yerine, dışarıdan söylediğinizden daha hızlı bir şekilde, sadece dolabı açarak sağlıklı yemeklerinize kavuşabilirsiniz. Bu şekilde sağlıklı yemek yeme alışkanlığını daha kolay edinebilirsiniz.

Destekçileriniz Yanınızda Olsun

Edinmek istediğiniz alışkanlıklara ulaşmaya çalışırken yanınızda olan ve sizi destekleyen birisi size çok faydalı olabilir. Güvendiğiniz bir arkadaş size çok yönden yardımcı olacaktır. Size yapmanız ve yapmamanız gerekenleri hatırlatacak ve siz ilerleme kaydettikçe size teklin vererek moralinizi yükseltecektir. Ayrıca, sizinle aynı alışkanlığı edinmek istiyor olabilir ve aynı hedefe giden iki kişi bu yolda birbirine destek olarak daha kısa sürede hedefe ulaşabilir. Örneğin kilo vermek istiyorsanız, spor yapan birisiyle arkadaş olmak, spor yapmayı huy edinmenizi kolaylaştıracaktır.

Olumlu Telkin

Alışkanlık edinme sırasında kendinize sürekli olumlu telkin vermeniz ve edindiğiniz alışkanlığın size neler kazandıracağını söylemeniz, yeni alışkanlıklar edinmenize yardımcı olacaktır. Bunun için kendinize bir yapılacaklar listesi ve alışkanlığınızı gerçekleştirdikten sonra duygularınızı ifade eden bir not defteri edinmeniz alışkanlık edinme konusunda size fayda sağlayacaktır. Örneğin akşam işten eve geldiniz ve çok yorgunsunuz, ancak spora gitmeniz gerektiğini hatırladınız. Bu durumda daha önce spor yaptıktan sonra neler hissettiğiniz ve alışkanlığınızın sizin hayatınızda yapacağı olumlu etkilerin yazılı olduğu bir not, sizi spor salonuna gitmeye teşvik edecektir.

Tüm bu bahsedilenlerin yanında en önemli olanı ise kendinize zaman vermeniz. Alışkanlık edinmek ve istediğiniz hedefe ulaşmak zaman alacaktır. Önemli olan asla durmadan ve moralinizi bozmadan devam etmektir.

KAYNAK: https://delibilgiler.com/aliskanlik-edinmek-ne-kadar-zaman-alir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir