BEYİN NİÇİN UYUR VE RÜYA GÖRÜR ?

Yaşantımızın en şaşırtıcı yönlerinden biri, zamanımızın üçte birini uykuda geçirmemizdir. Yeni doğan bebekler bu sürenin iki katını uykuda geçirirler. Tam 1 gün – gece döngüsü uykusuz geçirmek insanı zorlar. insanlarda sinir sisteminin sürekli olarak uyanık kalması akıl hastalıklarına yol açar. 10 gün uyanık tutulan sıçanlar ölür. Tüm memeliler uyur; sürüngenler ve kuşlar uyur; yunuslar gibi istemli soluk alanlarda beynin bir yarım küresi uyurken, diğeri uyanık kalır. Uykunun ne işe yaradığı net değildir.

Uykunun evrenselliği – zamanı tükettiği ve uyuyanı savunmasız bir durumda bıraktığı halde- çok önemli bir görevi olduğunun kesin göstergesidir. ancak uykunun işlevi konusunda ortaya atılan açıklamalarda bir görüş birliğinin sağlanmış olduğunu söylemek zor. Şimdilik bu konuda 3 popüler açıklama söz konusu. Birincisi uykunun onarıcı bir işlevi olduğunu ve vücudun enerjisini yenilediğini, tazelediğini ileri sürüyor. Ancak uyku sırasında ki yüksek sinirsel faaliyetin sürmesi, Bunun dışında başka bir şeylerin daha olduğunu işaret ediyor.

İki kurama göre uyku, beynin mücadele etme, sorun çözme ve diğer kritik eylemleri gerçek dünyada uygulamadan önce, simülasyonlarını çalıştırmasını sağlıyor.  Üçüncü kuram ise öğrenme, anıları toparlama ve gereksiz ayrıntılardan kurtulma yolunda kritik bir rol oynadığını ileri sürüyor. başka bir deyişle beyin uykuda önemli şeyleri bir kenarda biriktirip, gereksizleri çöpe atıyor.

Son zamanlarda araştırmalar rem uykusu üzerinde odaklanıyor. Bilim adamlarına göre uykunun bu aşamasında anılar uzun vadeli belleğe dönüşüyor. Son günlerde üzerinde en fazla uzlaşılan Kuram, uykuda yeniden     ‘ oynatılan’ bilgilerin ileride animsandığı yönünde. Uyku, bu bakış açısına göre, çevrimdışı bir egzersiz evresidir. Birtakım deneylerde, zor bir görev üzerinde çalışan deneklerin,uykudan sonra başarı oranlarının yükseldiği görülmüştür.

Uyku düzeni travma ve hastalık nedeniyle bozulan insanlar, uyku araştırmalarında çok önemli bulgulara kaynak oluşturuyor.

2 thoughts on “BEYİN NİÇİN UYUR VE RÜYA GÖRÜR ?

 • 11 Ocak 2020 tarihinde, saat 19:16
  Permalink

  bir de uyku sırasında görülen rüyaların tabirleri meselesi var. bir yazı da bu konu hakkında yazabilir msiiniz

  Yanıtla
  • 15 Ocak 2020 tarihinde, saat 06:31
   Permalink

   söylediğinizi tam olarak anlayamadım biraz da açık yazabilir misiniz ?

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir