Canlılar Niçin Ölmek Zorundadır?

Vücut içerisinde meydana gelen hemen hemen tüm işlemler, enzim ve hormon gibi esas olarak protein yapıdaki kimyasallar tarafından kontrol edilir. Düzgün şekilde işlem gören enzimlerin yapımının gerilemesi, aslında canlı organizmaların zamanda ölmesinin en büyük nedendir. Enzimler, vücuda alınan besinlerin sindirilmesine, sindirilmiş bu besinlerin enerjiye çevirimine, hasarlı veya yaşlı dokuların tamiri için yeni yapısal protein ve yağların yapılmasına yardımcı olurlar. Hücre içerisinde enzimlerin ‘kodlanmasından’ sorumlu olan DNA, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen hasarlı ve aksaklıkları her zaman düzeltir. Hücre içerisinde oluşan bu tip hatalar çoğunlukla bu şekilde düzeltilebilir, ancak hiçbir zaman %100 bir düzeltme gerçekleşmez. Bu nedenle zaman içerisinde düzeltilemeyen hatalar ve aksaklıkların yüzdesi artar ve artık hücrenin fonksiyonları da aksamaya başlar. Bu durumda hücrenin ölümü ile sonuçlanır.

Her canlı, belirli bir yaşam uzunluğuna sahiptir ve bu yaşam uzunluğu, türlere göre değişir. 300 – 400 yıl yaşayan canlılar olduğu gibi ( balinalar ve kaplumbağalar), ömrü sadece birkaç saat olan canlılar ( bazı böcekler) da vardır. Yaşam uzunluğu ve vücut büyüklüğü arasında tam olarak bir bağlantı kurmamız da mümkün değildir. Örneğin, vücut büyüklükleri birbirine yakın olan iki kuş türünü ele alalım. Tavuklar yaklaşık olarak 20 sene yaşarken, puhu olarak bilinen bir baykuş türü 60 – 90 seme kadar yaşayabilir.

Yaşlanmanın ve ölümün en önemli nedenleri arasında, protein metabolizmasında meydana gelen aksaklıklar ile metabolizma artıklarının ( yağ ve boşaltım maddeleri) hücre içerisinde yığılması sayılabilir. Hücre yenilenmesi ve tamirinin etkinliğini yitirmesi de dokuların yaşlanmasını da en önemli etkendir. Zamanla ölen hücreler, yenilenemez hale gelir ve bu nedenle de vücudun işlevi zayıflar.

‘Gerontoloji’ yaşlanmanın nedenlerini araştıran bilim dalıdır. Yaşlanma sürecinde ortaya çıkan belirtileri ise ‘ simptomatoloji’ adı verilen diğer bilim dalları inceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir