İNGİLİZCE’DE HİNDİYE NEDEN TURKEY DENİR?

Özellikle ABD’de Hristiyanların Şükran günlerinin önemli bir sembolü olan hindi, aslında Amerika kıtasının yerlisidir. Vahşi hindi cinsleri Kristof Kolomb kıtayı keşfetmeden de önce Kuzey Amerika’da yaşıyordu. Hatta Avrupa’dan Güney Amerika’ya ilk gelenler azteklerin bir cins hindi ehlileştirdiklerini görmüşlerdi.

Amerikan hindileri, Avrupa’ya 1519 yılında İspanyollar tarafından getirilmiş, daha sonra bütün Avrupa’da yayılıp, 1541 yılında İngiltere’ye ulaşmışlardı. Hayvan cihazı gören İngilizlerin kafaları karışmış, o zamanlar Türk toprakları olan Batı afrika’dan Portekizli tüccarların getirdikleri Afrika hindisi veya yine Türkiye üzerinden getirilen Hint tavuğu sanmışlardı. Sonunda her iki ırkın farklı olduğu anlaşılmıştı ama bu Amerikan kökenli kuşun adı 17 yüzyılda Amerika’ya göç eden İngiliz göçmenler sayesinde Amerika’da ‘turkey’ olarak yerleşti.

tabii bu Türkiye’nin isminin niçin İngilizce’de hindi anlamda kullanıldığını resmi açıklaması. Bunun yanında uydurulmuş başka tezlerde var.

Bunlardan biri kolomb’un ilk yolculuğuna katılan bir Portekiz yahudisi Jose de torres’in hindiyi görünce, ibranicede büyük kuş anlamına gelen “tukki tukki” diye bağırması; diğeri de sürekli batıya doğru giderek, hindistan’a ulaşmayı hedefleyen kolomb’un Amerika’ya vardığında burayı Hindistan ve hindiyi de Hint tavus kuşu sanarak onu ‘tuka’ diye adlandırması ve zamanla bu kelimenin turkey olarak telaffuz edilmesidir.

Durun daha tezler bitmedi. Bir başka tezde kızılderililer hindiye ‘fırke’ dediklerinden, bu sözcüğün ingilizce’deki telaffuzu ile ‘Turkey’  ye dönüştüğü ileri sürülür. Daha başka hindi tezleri de var. Örneğin hindilerin korkunca çıkardıkları seslerin insanlar tarafından turk – turk (törk) diye taklit edilmesiyle zamanla onlara turkey dönmesine neden olduğu bile iddia ediliyor. Bunda alınıp gücenecek bir şey yok. Türkçede de hindi kelimesi Hindistan anlamına çok yakındır. Ayrıca bizde de bir mısır örneği var.

hindiler başlangıçta renkli tüyleri nedeni ile kümeslerde sus hayvanı olarak yetiştirilmişler, et kalitesinin farkına ise 1935 den sonra varılmıştır. Erkek hindiler 130 santim boyuna ve 10 kilo ağırlığa ulaşabilirken, dişiler neredeyse yarı ağırlıktadırlar. vahşi hindiler akarsu ve göl kenarında yaşamayı tercih ederler ve tehlike anında 400 metre mesafeye uçabilirler.

Bu arada marketlerden için hindi yumurtası satılmıyor, dikkatinizi çekti mi? Günümüzde tavuklar yılda ortalama 250’den fazla yumurtlayabiliyorlarken, hindiler 100-200 adet yumurtlarlar ve yumurtaları 4-5 kez daha ağırdır. Daha ziyade yeni hindileri üretmekte kullanılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir