İNSAN HİÇ UYUMADAN KAÇ SAAT DURABİLİR?

Bu sorunun deneysel olarak cevabı 264 saat, yani yaklaşık 11 gündür. Şaşırtıcı ama 1965 senesinde Randy Gardner adında, 17 yaşında bir lise öğrencisi, bir bilim fuarında bu dünya rekorunu elde etti.

Başka birçok araştırmada, normal bireylerin 8 günden 10 güne kadar uyanık kaldığı, dikkatle yürütülen deneyler yapılmıştır. Bu bireylerden hiçbirinde ciddi tıbbi, sinirsel, fizyolojik ya da psikiyatrik problemler görülmemiştir. Bununla birlikte, deneye katılanların hepsinin de uykusuzluk arttıkça, ilerleyen ve belirginleşen bir şekilde konsantrasyon sağlamada, motive olmada, algılamada ve diğer yüksek zihinsel süreçler de zayıflıkları gözlenmiştir. Buna rağmen, bütün denekler, bir 2 günlük uykudan sonra normal hallerine dönmüşlerdir.


Chicago üniversitesi’nde, Allan Rechtschaffen’in uyku laboratuarında farelerle yapılan deneylerde, 2 hafta boyunca uyuyamamanın bu hayvanlarda ölümle sonuçlandığı görülmüştür. Uykuya dalıp da olmadıklarını anlamak için,b sıçanların beyin dalgaları sürekli olarak kontrol edilmiştir. Hayvanlar her seferinde uykuya dalar dalmaz uyandırmıştır. ölüm sebebi kesin olarak açıklanmamış fakat hipermetabolizma ile ilgili olabileceği öne sürülmüştür.

Çok nadir görülen, morvan sendromu gibi bazı hastalıklarda da hastanın aylarca hiç uyuyamadığını rastlanmıştır. Hastanın kendini uykulu ya da yorgun hissetmediği, fakat genellikle aynı zaman aralığında halüsinasyonlar gördüğü saptanmıştır.

Sonuç olarak uykusuzluktan ölen hiçbir insan rapor edilmiş değildir. fakat uykunun ertelenebilse de hayatımızdan çıkaramayacağımız bir şey olduğu bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla