Nane nasıl serinletir ?

Nanenin Keskin kokusu ve hoş bir serinlik durumu veren acılığı, içindeki mentolden ileri gelir. Ventolin serinlik hissi vermesi de anestetik, yani uyuşturma özelliğinden dolayıdır. Anestezi, sinir uçlarındaki alıcıları bloke ederek, genel şuur ve his duygularını etkilemeden o bölgedeki alıcıları devreden çıkarır.

Bilindiği gibi ağzın içinde, dilimizde 4 ana tat duygusuna ( tatlı, aci, tuzlu ve ekşi) hassas alıcılar vardır. bunlardan her bir alıcı ayrı bir duyguya hassastır ama aynı zamanda ısıya da hassastırlar. İlginçtir nane veya içindeki mentol soğuk alıcılarda değil, sıcak alıcılarını etkileyerek ağıza serinlik hissi verir.

Aslında bütün sinir uçları, en alt seviyede, sürekli olarak hafif bir sinyal üretirler ama beyin bu sinyalleri dikkate almaz. Mentolün uyuşturucu etkisi, ağızdaki soğuk alıcılarına dokunmazken sıcak alıcılarını etkiler, uyuşturur, köleleştirir. Ortada soğuk alıcılarının zaten vermekte oldukları hafif sinyal kalır.  Beyin zıttı ortadan kalkınca bu sinyallerin farkına varmaya başlar ve ağızda bir serinlik varmış gibi algılar.
Isı alıcı hücreleri sadece ağızda mevcut değildir. Bunlardan derimizde de bulunur. Mentollü tıraş macunu yüze sürüldüğünde, bu seferde deride aynı şey, bir serinlik hissi oluşur. Yoksa tüpün içindeki macun diğerlerinden daha soğuk değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir