NEDEN BİLGİSAYAR KLAVYELERİNİN HARFLERİ ALFABEYE GÖRE DİZİLMEZ???

Tüm dünyada Q klavye olarak bilinen tuş dizilimi, aslında daktilonun icat edildiği günden beri hiç değişmedi. Tuşların diziliş şekilleri ile ilgili pek çok rivayet bulunmaktadır ama en kabul gören hikayeye göre; daktilonun mucidi Christopher latham scholes, ilk çalışan örneklerde bir problemle karşılaştı. icat ettiği yazı makinesinin harfleri kağıda basmak üzere kullandığı mekanik harf kodları, kapalı Bir kutunun içinde yer alıyordu ve 2 gol birden kağıda doğru havalandığında içeride sıkışmaya neden oluyordu. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun gördü ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıktı. 1874 yılında bu cihazların üretim hakkını alarak seri üretime başlayan E.remingon & sons firması harf dizilimini değiştirmedi ve aynen kullanmaya devam etti. ilk seri üretime başlandıktan sonra da kullanım yaygınlığı ve alışkanlıklar dolayısıyla da Q klavye dizilimi bir daha değişmedi.

klavye ile ilgili görsel sonucu

Klavye dizilimleri konusunda pek çok çalışma yapılmış, pek çok alternatif ortaya konulmuş olsa da görünen o ki; yeni bir dizilimin popülerlik kazanması oldukça zor. Bu da Q tipik klavyelerde daha uzun yıllar çalışacağımız anlamına geliyor.

Ancak Türkçe için kullanılan F ve diğer bazı ülkelerde kullanılan A klavye  dizilimleri de mevcuttur. bunlarda ise ülkelerin diline göre yaygın kullanılan harflerin elin nispeten kolay ulaştığı merkez konumlara yerleştirilmesi amacı taşınır ve bu sayede yazım hızının artması hedeflenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir