Su Ne Renktir ?

Alışıldık cevap suyun rengi olmadığıdır; su ‘şeffaf’ ya da ‘saydam’dır ve denizin mavi görünmesinin tek sebebi gökyüzünün denizin üzerinde yansımasıdır.

Yanlış. Su aslında mavidir. Son derece soğuk bir tonudur ama mavidir. Bunu doğada, kardaki derin bir deliye ya da donmuş bir şelalenin kalın buzlarının içine baktığımızda görebilirsiniz. Çok büyük ve çok derin beyaz bir havuzu su ile doldurup içine baktığınızda, su mavi görünecektir. Bu soluk mavi ton, suyun içine değil ama suya baktığımızda, bazen neden şaşırtıcı bir biçimde mavi renk aldığını açıklamaz. Gökyüzünden yansıyan renk, kesinlikle önemli bir rol oynar. Bulutlu bir günde Deniz tam olarak mavi görünmez.

Ama gördüğümüz ışığın tamamını suyun yüzeyinden yansımaz; bu ışığın bir kısmı yüzeyinin altından gelir. Su ne kadar bulanıksa,  o kadar çok renk yansıtır. denizler ve göller gibi büyük su kütleleri genellikle son derece yoğun bir biçimde mikroskobik bitki ve su yosunu içerir. Irmaklar ve göletler son derece yoğun bir biçimde Toprak ve diğer katı asıldıları içerir.

Bütün bu parçacıklar, suyun yüzeyine geri dönen ışığı yansıtıp dağıtarak gördüğümüz renklerde büyük sapmalara neden olur. Parlak mavi bir gökyüzünün altında bazen göz kamaştırıcı yeşil bir Akdeniz görmemizin sebebi budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir