Bebeklerde Başağrıları Tedavi ve Nedenleri

Göz bozukluklarının yol açtığı bir baş ağrısı çeşidi, bir gözün ya da her iki gözün arka yanında ya da tam gözlerin üstünde yerleşmiştir. Bu tür baş-ağrıları çoğunlukla çocuğun kitap okumasından ya da yakın bir iş yapmasından sonra ortaya çıkar.

Baş ağrısının nedeni bir virüs enfeksiyonuysa. çoğunlukla çocuğun ateşi de yükselmiştir. Ateş yükselmesi, kabakulak. suçiçeği gibi hastalıkların ilk belirtilerinden biri olabilir ya da gribin yol açtığı bir yükselmedir.

Baş ağrısının nedeninin yorgunluk olduğunu, koşullar gösterecektir.

  • Baş ağrısına bir sinüs enfeksiyonu yol açıyorsa, çocuğun burnu iyice tıkalı  olabilir ve sümkürdüğü zaman koyu, sarımsı bir sümük gelebilir (ama her zaman gelmez).
  • Sinüs enfeksiyonlarının yol açtığı baş ağrıları yüzün ön yanında hissedilir; burun bölgesi ile gözlerin altına dokunulması, çocuğa ağrı verir.
  • Çocuk başını hareket ettirdiği, özellikle de öne eğdiği zaman ağrı şiddetlenir.

Gerginlik Baş ağrılarına Dikkat !

Gerginlikten kaynaklanan baş ağrıları, genellikle şiddetli değillerdir; ama kolayca “uyarılan” çocuklarda, birbirini izleyen nispeten kısa aralıklarla ortaya çıkabilirler.

Anne-baba, çocuklarının aşırı heyecanlanmış ya da aşırı kaygılı olduğu durumları çoğunlukla bilirler. Bazı gergin çocuklarda, migren tipi baş ağrıları (yarım başağrıları) görülür; migren tipi başağrısında önce kusma olur ve çoğunlukla ağrı başın tek bir yanında yerleşmiştir (migrene yarım başağrısı” da denmesi bundan kaynaklanır).

Son olarak, küçük çocuklarda çok yaygın görülen kulak enfeksiyonları, kulağın içinde şiddetli ağrıya neden olur ve çocuk bu ağrıyı baş ağrısı olarak hissedebilir.

Göz muayenesi, göz yorgunluğu için gözlük gerekip gerekmediğini belirleyecektir. Açık havada yapılacak aile gezintileri, herkesi gevşetecek ve çocuğunuzu gerginlikten kaynaklanan baş ağrısından kurtaracaktır.

SORULAR VE YANITLAR

Küçük bebeğim bazen iyi değilmiş gibi görünüyor.Başının ağrıyıp ağrımadığını nasıl anlayabilirim?

Önerilebilecek kesin bir yöntem yoktur; ama bebek kucağa alındığı zaman da dinmeyen huysuz ağlamalar, herhangi bir ağrının işaretidir. Açık ve kendiliğinden anlaşılan bir nedene bağlı değilse, sürekli ağlayan bir bebeği mutlaka doktora göstermek gerekir.

SORULAR VE YANITLAR

Oğlumda baş dönmesi nöbetleri, zaman zaman da bayılmalar oluyor. Doktor ona, kendine gelince tatlı bir şeyler içirmemi ya da bisküvi vermemi söyledi. Neden acaba?

Baş dönmesi nöbetleri, özellikle çocuk bir süredir bir şeyler yememiş durumdaysa, çoğunlukla kandaki şeker düzeyinin düşmesinden ileri gelir. Şekerli içecekler ya da bisküvi bunu hemen düzeltir; bununla birlikte, oğlunuzun kan şekeri düzeyini, normal düzenine müdahale eden tatlı yiyecek-içeceklere bağlamaktansa, düzenli ve sağlıklı biçimde yemek yemesini sağlayın.

Tatlı şeyler, baş dönmesi nöbetlerinden sonra gerekli olmakla birlikte, geri kalan zamanlarda, normal beslenme rejiminin gerekli parçalarından biri değillerdir.

SORULAR VE YANITLAR

Gençlik çağındaki kızımda, bu yıl birkaç kez baş dönmesi nöbetleri oldu. Kaygılanacak bir durum var mı acaba?

Baş dönmesi nöbetleri çoğunlukla bir virüs enfeksiyonundan önce görülür; ama kızınızda yalnızca, adet kanamalarının başlangıç dönemine bağlı olabilir.Bu konuyu araştırmak için, kızınızı doktora götürün. Baş dönmesi kansızlıktan ileri geliyorsa, demir içeren bir ilaç durumu hemen düzeltecektir.

Büyüyen kızların, bol bol demir içeren yiyecekler yemelerini sağlamak çok iyi olur. Bu besinlerin başlıcaları karaciğer, yumurta, kuru üzüm, tahıllar ve lifli yeşil sebzelerdir.

BEKLENMEYEN NEDENLER

  • Çocuklarda baş dönmesinin nedeninin genellikle kolayca anlaşılmasına karşılık, bazı durumlarda neden belli değildir ve baş dönmesi, doktor tarafından teşhis edilmesi gereken beklenmedik bir durumun ya da hastalığın bir belirtisi olabilir.
  • Kansız çocuklar sık sık, baş dönmesi duygusundan yakınırlar. Ayrıca baş dönmesi, bir ortakulak iltihabının ya da basit bir kulak kiri tıkanıklığının belirtisi olabilir (her iki durum da, tedavi gerektirir).
  • Çocuk başına bir darbe yemişse, baş dönmesi ciddi bir beyin sarsıntısının ya da kafatası kırığının sonucu olabilir.
  • Bazı durumlarda, baş dönmesi darbeden birkaç saat sonra gelebildiğinden, ailenin başını vurmuş ya da başına bir darbe yemiş çocuğu, birkaç saat, daha da iyisi beş-altı saat, gözlemesi gerekir.

BELİRTİLER

Daha önce baş dönmesi geçirmemiş çocuk, bunu nasıl tanımlayabileceğini bilemeyebilir. Suyun üstünde yüzmek ya da fırıl fırıl dönmek duygusu biçiminde tanımlayabilir ya da iyi göremediğinden yakınabilir.

KAYNAK:http://www.saglikhastalik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir