Beyin Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız !!!

  • Beynin sevmediği şey, oksijensizlik yani kirli hava. Bu nedenle özellikle büyük kentlerde yaşayan kişilerin açık havada, ağaçlık bölgelerde ya da deniz kıyısında derin nefes alarak egzersiz yapması, bu şekilde de beynini oksijene doyurması gerekir.
  • Düzenli beslenmek de önem taşır. Beynin kan-şeker seviyesi, ana öğünlerde takviye alır. Ama bazı kişilerde kan şekeri düşebildiği için ara öğün almak da gerekebilir. Bunun için kuşluk ve ikindi vaktinde düşük kalorili ama kan şekeri seviyesini yükseltebilen galeta gibi besinler yenilebilir.
  • Tansiyon yüksekliği, damar sertliğinin en önemli faktörlerinden biri. Ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alan beyin damar hastalıklarından korunmak ve beynin kan akışını korumak için tansiyonu gerek diyet, gerekse medikal tedavi ile dengede tutmak önem taşır.
  • Sigara tüm vücuda olduğu gibi beyne de zarar verir. Beyin sağlığını korumak için sigara içmemek gerekir.
  • Alkol beyin hücrelerini uyuşturur. Sarhoşluk hali, beyin hücrelerinin metabolizmasının bozulmasına ve tüm zihinsel fonksiyonlarda kontrolün ortadan kalkmasına neden olur.
  • Kan yağları, kolesterol ve benzeri yağlar tıpkı kalp ve bedenin diğer yerlerinde olduğu gibi beyin damarlarına da oturur. Önce daralma, sonra da tıkanma yapar. Bu nedenle kolesterol diyeti yapmak, yağsız beslenmek, gerekli durumlarda da kolesterol düşürücü ilaçlar ile vücudu dengeye sokmak gerekir.
  • Uyku da beyin fonksiyonları için önem taşır. Her gün altı-sekiz saat uyumak gerekir. Beyin bütün gün çalıştıktan sonra, arşivlemek istediği materyalleri beynin temporal bölgesinde depolar. Bu işlemi de uykuda yapar.

kaynak: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/beyin-sagligimiz-icin-nelere-dikkat-etmeliyiz-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir