Egzemanın Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri !!!

Egzemanın Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri

Egzemanın evde tedavi edilmesi için doğal bitkilerden faydalanmak mümkün. Egzema, cildin üst tabakasında kuru ve kaşıntılı yaraların çıkmasına neden olur. Bu kızarık pullanmalar genellikle alerji nedeni ile ortaya çıkmakla beraber kronik bir şekilde de meydana gelebilir. Eğer kişilerin hayatında çok fazla stres varsa, bünyeleri alerjik ise ve daha önceden ailelerinde egzema olan bir birey var ise, kişilerin egzema olması daha olasıdır. Egzamanın ailesinde bu hastalığın daha önce görülen kişilerde meydana gelmesinin sebebi hastalığın bulaşıcı olmasından kaynaklanmaz. Hastalık kalıtımsal yolla aktarıldığı için olur. Egzema tedavisiiçin öncelikle hastalığın meydana geliş şeklini tespit etmek gerekir.

Egzama Başlangıcı Nasıl Gerçekleşir?

Egzamanın başlangıcı genellikle kişilerin yoğun stres altında olmaları ile gerçekleşir. Hastalık, genellikle bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemlerinin zayıf olmasından dolayı yaşı küçük olanlarda görülür. Bir kez egzama görülen kişilerde genellikle egzama artan stres ile birlikte devamlı tekrar eder. Hastalar bu nedenle hangi tedavi yöntemini uyguluyor olurlarsa olsunlar, birden tamamen iyileşme olmasını beklememelidirler. Tedavi yöntemleri genellikle önlem ve kontrol altına alma amaçlıdır.

Elde Görülen Egzamaların Geçirilmesi için Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

El egzaması için önlemleralınırken temel mantık eli dış etkilerden korumaktadır. Bu nedenle;

 • Bulaşık yıkarken eldiven takmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Aşırı sıcak su ve soğuk ile temas etmemelisiniz.
 • Hava soğuk olduğu günlerde eldiven takmalısınız.
 • Kauçuk eldivenler kullanmamalısınız.
 • Alkol oranı yüksek olan sabunlar kullanılmamalı.
 • Direk güneş ışığına maruz kalınmamalı.
 • Egzama olan yer kaşınmamalı.

Egzama Tedavisinde Kreme Alternatif Tedavi Yöntemi 

Egzama tedavisinde krem yerine doğal ilaç kullanmak sağlık açısından daha avantajlı olacaktır. Egzama tedavisini yapmak için iltihaplanmanın azaltılması, nem kaybının önüne geçilmesi ve egzama olan yerdeki bakterilerin ciltten uzaklaştırılması yolu ile yapılıyor. Doktorlar egzema tedavisi için genellikle duştan sonra kullanılmasını önerdikleri nemlendiricileri ve su takviyesi özelliği olan kremleri hastalara veriyorlar. Bu kremler pahalı değil. Antihistamin özelliğe sahip olan kremler muhakkak bir dermatolog tarafından yazılmış olmalıdır. Kremlere alternatif olarak;

 • Düzenli cilt bakımı yapmak,
 • Cildi nemlendirmek,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
 • Cildi zararlı etkenlerden korumak da egzama tedavisine iyi gelmektedir.

Egzama Tedavisi için Beslenme
Egzamanın iyileştirilmesi için yiyecekler iki farklı sınıfta incelenebilir. Bunlardan bir tanesi kaçınmanız gereken yiyecekler, diğeri ise tüketmeniz gereken yiyeceklerdir. Kaçınılması gereken yiyecekler arasında;

 • Süt ürünleri,
 • Süt,
 • Badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler,
 • Yumurta yer alır.

Bu yiyecekler yüksek oranda alerji yaparlar. Tedavi sürecini hızlandırmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ise tüketilmesi gereken gıdalar arasında;

 • Yeşil yapraklı sebzeler,
 • Bol su,
 • Bitki çayları,
 • Balık ve beyaz et yer alır.

Egzama Tedavisi için Deterjana Doğrudan Temas Etmeyin

Egzama tedavisinde deterjana dokunmak olumsuz bir etkiye sahiptir. Pek çok insan temizlik yaparken ne yazık ki koruyucu eldiven kullanmaz. Bu durum uzun vadede ellerin kırışmasına, elin nem dengesinin bozulmasına ve elde lekeler çıkmasına neden olabilmektedir. Eğer ellerinizin üzerinde egzama ve benzeri yaralar bulunuyorsa, deterjana doğrudan temas etmeyin. Ellerinizi yıkarken kullandığınız sabunlar konusunda seçici olun. Yüksek oranda kimyasal içeren maddelerin hiç biri cildinize iyi gelmeyecektir.

Egzamanın Tedavi Edilmesi için Sıcak Sudan Uzak Durmanız Gerekir

Egzama tedavisinde sıcak su yaraların daha kötü hale gelmesine neden olur. Su iyidir. Temizlik de öyle. Fakat suyun gereğinden fazla sıcak olması yaralarınızın yayılmasına neden olacaktır. Ayrıca yıkandığınız zaman banyo fırçalarını egzama olan yere değdirmemeniz gerekir. Eğer daha önce fırçanız egzamalı bölge ile temas ettiyse, bu fırçayı kullanmayın. Fırçanın sağlıklı deri üzerinde kullanılması bu bölgelerde de egzama çıkmasına neden olacaktır. Duş alırken kısa süreli alın ve egzama olan bölgeye nazik davranın. Kurulanırken cildinizi havlu ile sert bir şekilde durulamayın.

Kokulu Sabunlar Egzama Tedavisini Olumsuz Yönde Etkiliyor

Egzama iyileştirmek için kokulu sabun kullanımı cilt sağlığı için zararlıdır. Sağlıklı cilde sahip olan kişilerin dahi kokulu sabun kullanması önerilmemektedir. Duş jelleri de bu nedenle egzaması olan kişilerin kaçınması gereken kozmetik ürünler arasında yer alır. Mümkün olduğunca içinde parfüm olan ürünleri tercih etmek yerine, alerjik bünyeler için özel olarak satılan sabunları ve duş jellerini tercih edin. Ürün satın alırken ürünlerin arkasındaki içerik etiketlerini okuyun.

Cildin Nemlendirilmesi ve Susuz Bırakılmaması En Etkili Egzama Tedavi Yöntemi 

Egzama tedavisi için su kullanmak en etkili yöntemdir. Çünkü su vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besindir. Suyu cildinize direk olarak verebileceğiniz gibi (suyu içerek), nemlendirici ürünlerle de cildinize ihtiyaç duyduğu suyu verebilirsiniz. Bunun için günde en az iki litre su içmeniz gerekir. Eğer havalar sıcaksa ya da fiziksel aktiviteniz yüksekse 2 litrenin üzerine çıkmanız gerekir. Su içmeye ek olarak eczaneden alacağınız nemlendirici kremler de cildinize gerekli nemi verecektir.  Bunun için duştan çıktıktan sonra cildiniz hala ıslakken nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Havalar ısındığı zaman içinde güneş koruyucu olan kremleri tercih edin.

Egzama Tedavisi için Evde Krem Yapabileceğinizi Biliyor muydunuz?

Egzama tedavisi için krem illa eczanelerden alınmak zorunda değil. Evde yetiştirilebilen bir süs bitkisi olan aloe vera kaşıntının giderilmesi için etkili bir bitkidir. Aloe vera yaprağını alın ve ortasından kesin. İçindeki jeli temiz bir kaba ayırın. Jeli buzdolabında yarım saat bekletin ve soğutun. Egzama olan bölgeye jeli sürün. Sürmeden önce cildinizin temiz olduğundan  emin olun. Yatmadan önce uygulamayı bir ay boyunca her gün yapın.

Egzama Tedavisi için Akılda Bulundurulması Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Egzama iyileştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında;

 • Stres yapmamak,
 • Sigara içmemek ve içilen ortamlarda bulunmamak,
 • Evin içini nemlendirmek,
 • Aşırı sıcak ya da soğuk ortamlarda bulunmamak,
 • Egzema tedavisi için ilgili doktorlara gitmek,
 • Terlenmesi halinde doğrudan duş almak,
 • Metal ve nikelden yapılmış aksesuarları kullanmamak,
 • Yüksek oranda alerji yaptığı bilinen besinleri (süt, peynir, yoğurt, kefir gibi) tüketmemek,
 • Pamuklu çarşaflardan kullanmak,
 • Kimyasal maddelerin cilt ile temasından kaçınmak,
 • Duş aldıktan sonra nemlendirici kullanmayı ihmal etmemek,
 • Dermatolog yardımı alarak cilt bakımı yaptırmak,
 • Sentetik maddelerden yapılan kumaşları kullanmamak,
 • Pamuklu iç çamaşırı kullanmak yer alır.

Egzama Tedavisi için Dutlu Ev Kürü

Egzama için dut tedavisi sayesinde ilaç almadan egzama şikayetinden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemden faydalanmak için yarım litre suyu kaynatın. Kaynayan suyun içinde yarım litre dut ekleyin. 7 dakika bekledikten sonra önceden temizlemiş olduğunuz cildinizin üstüne uygulayın. Uygulamak için pamuğu suyun içine batırın ve cildinizi pamukla silin. Bu işlemi her gün yatmadan önce uygulayın. 2 hafta boyunca kürü uygulamanız halinde sonuç alamazsanız bu kürü uygulamaya devam etmeniz önerilmez. Hamile iseniz, doktorunuza danışmadan bu kürü uygulamanız önerilmez.
UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

KAYNAK:https://saglik.org/egzemanin-dogal-tedavisi-evde-tedavi-yontemleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir