Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Kilo vermek kadar sağlıklı kilo almak da bir hayli zor. Kilo almak için her şeyi yerken fark etmeden vücudun yağlanmasına sebep olabilir ve çirkin bir göbek sahibi olabilirsiniz.

Kilo sorunu çağımızın en büyük sorunlarından biri haline geldi. Çok fark edilmese de fazla kilodan şikâyet edenler kadar kilo alamadığı için diyetisyene giden insanlarda var. Evet aslında kimileri için bu çok abes gelse de kilo alamamakta bir problem. İşte bizde sizler için sağlıklı kilo almanın yollarını araştırdık ve bunları bir yazı altında topladık. Sizde kilo alma problemi yaşıyorsanız ya da kilo almak istiyor ama yağlanmaktan korkuyorsanız işte bu haber tam size göre!

İşte sağlıklı kilo almak için yapmanız gerekenler:

1- Mutlaka kahvaltı yapın

Kahvaltı günün en önemli öğünü, kilo almak isteyenler kahvaltıyı muhakkak yapmalı. Mümkünse erken saatlerde yapılmalı ve bir iki saat sonra bir kahvaltı daha yapılmalı. Kilo alımından bu kural çok önemlidir.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için kahvaltı yapın

2- Öğün atlamayın

Eğer kilo almak istiyorsanız öğün atlamayın.  Düzenli bir beslenme tarzınız yok ise kilo alımı gerçekleşmez.

3- Her öğün karbonhidratlı, yağlı ve proteinli besinler tüketin

Vücutta yağ dokusu yerine kas dokusunun arttırılması için karbonhidrat ve protein alımına dikkat etmek gerekir. Her öğün hem karbonhidratlı hem yağlı hem de proteinli besinler koymak ve bunları tüketmek gerekir.

4- Ara öğünlerde kalorili ve besin değeri yüksek gıdalar seçilmeli

Ana öğünlerin arasında ara öğünler yapmak hem çok acıkmamızı engeller hem de tercih edeceğimiz gıdalar ile kilo alımına destek olabiliriz. Bu ara öğünlerde tercih edilen gıdaların kalori ve besin değerleri yüksek olmalı. Bunlara örnek olarak badem, fıstık, kuru üzüm, ceviz verilebilir.

5- Yemekle birlikte su içilmemeli

Yemek yerken içilen su erken doymaya sebep oluyor yani bir nevi mideyi şişiriyor. Bu yüzden yemek yerken su içmemelisiniz.

6- Yemeklerden sonra tatlı tüketilmeli

Yemeklerden sonra tatlı tüketilmelidir. Yalnız tatlı tüketimi doğru yapılmaz ise şeker sorunları ortaya çıkabilir. Dikkatli tüketmekte fayda var.

7- Fındık veya fıstık ezmesi tüketmeye çalışın

Kahvaltılarda ekmeklerin üzerine sürüp kullanabilir ya da gün içinde yiyeceğiniz birkaç kaşık ile kilo alımını hızlandırabilirsiniz. Özellikle fıstık ezmesi kilo alımında daha hızlı sonuç verecektir.

Kilo almak istiyorsanız fıstık ezmesi yiyebilirsiniz

8- Yemeklerin besin değerleri arttırılmalı

Yemek yaparken içlerine birkaç minik ekleme ile besin değerleri arttırılmalı. Örneğin omleti peynirli yapabilir ve hatta ekstra peynir eklemesi yapabilirsiniz.  Çorbaların içine patates atabilirsiniz. Tatlılarınızı ceviz, fındık gibi besin değeri yüksek şeyler ekleyerek destekleyebilirsiniz.

9- Yatmadan önce bir şeyler yemeye çalışın

Akşam 8’den sonra yenilen şeylerin direkt kilo yaptığını artık bilmeyen kalmadı. Çünkü o saatlerde vücut kendini uykuya hazırladığı için metabolizma yavaşlıyor. Bu yüzden kilo almak isteyenler akşam yemeklerini geç saatlerde yiyebilir hatta yatmadan önce bir öğün daha atıştırabilirler.

10- Yemekten önce yürüyüş yapılmalı

Yemekten 1 saat önce yapılan yürüyüş iştah açar bu yüzden yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Kilo almak için fast food gibi zararlı şeyler tüketmek yerine sağlıklı yemekler yemeyi tercih edin. Böylelikle hem vücudunuz aşırı yağlanmaya maruz kalmayacak hem de kilo alımınız gayet sağlıklı olacaktır.

Yukarıda verdiğimiz maddeleri uyguladınız ama değişen bir şey yok ise mutlaka bir diyetisyene gitmelisiniz. Çünkü kilo alamama sebebiniz bazen sadece yanlış beslenmeden kaynaklanmaz. Hormonal bir hastalık da olabilir. Bu yüzden bir diyetisyen kontrolü altında sağlıklı kilo almak sizin için daha doğru sonuçlar verecektir.

KAYNAK: http://www.yasemin.com/saglik/haber/2562148-saglikli-kilo-nasil-alinir-10-kolay-yontemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir