SİGARA İÇENLER DİKKAT!!!

1950’li yıllardan itibaren sigaranın kansere yol açtığı kesin bir şekilde kanıtlanmıştır. 17 farklı kanser çeşidinin nedeninin sigara ile bağlantısı tespit edilmiştir. Bir bilim dergisi olarak science’de yayımlanan bir çalışmaya göre, sigaranın yeni etkilediği gen mutasyonunun içilen sigara ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Çoğumuzun da bildiği kanser hücrelerde meydana gelen genetik bozukluklardır.  Hücrelerdeki genlerde oluşan mutasyonların biriktirilmesi ile kanser oluşur. Yapılan çalışmalarda akciğer kanserinin %90 sorumlusu sigaranın genlerimizde bıraktığı olumsuz hasardır. Kısaca sigaram genlerimizde geri dönülemeyecek hasarların nedenidir.


Yine science dergisinin 2016’daki Kasım ayındaki yayınında bir çalışma yayınlanmıştır. Bu çalışmada bilim insanları günde kişilerin kaç adet sigara içtiğini ve bu içtikleri sigaraların genlerde ne kadar hasar meydana getirdiğini yani bu ikisinin arasındaki ilişkiyi tespit etmişlerdir. Sigara kullanmayan hastalardan ve sigara kullanan hastalardan 5000 adet tümör alınmıştır ve bu tümörler genetik analizlere tabii tutulmuştur, ve bunun sonucunda sigaranın gönüllerde nasıl mutasyona sebep olacağını araştırmaya çalışmışlardır ve sonuç olarak;

  1. Gün içerisinde bir paket sigara kullanan kişilerin her yıl akciğerlerinde 150 adet yeni mutasyon oluştuğu gözlemlenmiştir. Oluşan bu mutasyonlar kansere giden mekanizmanın başlatan kısmının başlangıcında olduğu tespit edilmiştir.
  2. Sadece akciğerde değil diğer organlarda da mutasyon oldu tespit edilmiştir. 97 adet mutasyon gırtlak bölgesinde, 39 adet mutasyon yutak bölgesinde, 23 adet ağız bölgesinde, 18 adet bağırsak ve 6 adet mutasyon karaciğer bölgesinde olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar günde bir paket sigara içenlerin her yıl bu bölgelerde oluşan mutasyonudur. Ve sigara dumanına direkt maruz kalan organlarda ise diğer organlara göre hasarın daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Sonuç olarak bu çalışmalar sigaranın kansere etkisini, gerçek açısından kanıtlamış oldu. Sigaranın genlere nasıl zarar verdiği ve kanseri nasıl geliştirdiği ortaya çıkmıştır.

Kansere yakalanmamak sağlığınızı korumak ve sağlıklı bir yaşam için SİGARAYA DUR DE…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir