Sosyal İletişim Bozukluğu Nedir? | Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal iletişim bozukluğu nedir? Kısaca insanlarda sıklıkla görülen psikolojik veya fizyolojik kökenli bir rahatsızlık olup, kişilerin başka insanlar ile iletişim kuramamasıdır.  Sosyal iletişim bozukluğu çocuklarda daha fazla görülür. Sosyal iletişim bozukluğu tedavi edilebilir bir hastalıktır.

İnsan türünü diğer canlılardan ayıran en belirgin özelliğimiz düşünebilme ve iletişim kurabilmedir. Günümüzde insanlar küresel çapta iletişim kurabilmektedirler. Çocukluluk cağımızda başlayan iletişim kurma becerilerimiz kendimizi dış dünyaya ifade edebilmemizi sağlar.

Yine de iletişim kurmak kelimelerin çok ötesinde olan bir davranıştır. Örneğin kişilerin güvenini kazanmak için belirli iletişim stratejileri vardır. İletişimi yalnızca sözlü bir davranış olarak tanımlamak yanlış olacaktır. İletişim kurarken mimiklerimizi, vücut hareketlerimi de kullanırız. Son dönemde genetik ve psikolojik nedenlere dayalı ortaya çıkan sosyal iletişim bozukluğu, kişilerin hayatını son derece ciddi biçimde etkilemektedir.

Sosyal İletişim Bozukluğu Nedir?

Sosyal iletişim bozukluğu olan kişiler iletişim kurabilmek için kendileri ile bir savaş halindedir. Bu kişiler toplum tarafınca normal olarak tanımlanan sosyal iletişim becerileri gösteremezler. Bu genellikle sosyal iletişim bozukluğu olan kişilerin anlama yöntemleri ile alakalıdır. Genellikle çocuklarda ve ergenlerde görülen bu rahatsızlık, kişilerde dilin fiziksel kullanımına etki etmez. Ancak okuma ve sosyal iletişim becerilerini olumsuz biçimde etkiler.

Basit bir şekilde sosyal iletişim bozukluğu çocukların diğer kişilerin davranışlarını izleyerek ve taklit ederek sosyal becerilerini geliştirememesinden kaynakladır. Eğer bir çocuk bu becerileri kazanmakta zorlanıyorsa, diğer çocuklarla iletişime geçmesi de zorlaşır. Bu da sosyal iletişim bozukluğuna sahip olduğunun işaretlerinden birisidir. Yine de, sosyal iletişim bozukluğu belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Sosyal iletişim bozukluğu olarak görünen bir rahatsızlıktık aslında başka bir bilişsel gelişim bozukluğu olabilir.

Sosyal İletişim Bozukluğu Nedenleri

Sosyal iletişim bozukluğuna tam olarak neyin neden olduğu halen bilinmemektedir. Ancak davranışlar göz önüne alındığında bunun nörogelişimsel bir bozukluk olduğu aşikardır. Son yapılan araştırmalarda sosyal iletişim bozukluğuna sahip kişilerin, sözlü ve görsel bilgileri senkronize olarak işleyemediği, bilgileri doğru olarak yorumlayamadığı gözlemlenmiştir.  Beynin bilgi işlemesindeki oluşan bu bozukluk sosyal iletişim bozukluğunun temel nedenini açıklayabilir niteliktedir.

Sosyal İletişim Bozukluğu Belirtileri

Sosyal iletişim bozukluğu belirtileri kişilere göre farklılık gösterebilir. Belirtilerin çoğu otizm bozukluğunda görülen belirtilere benzediğinden doktora başvurmak sizin için en akıllı seçim olacaktır. Belirtiler genellikle erken çocukluk döneminde, 3 ve 6 yaş arasında ortaya çıkar. Bu dönem çocukların sosyal becerileri ilk öğrenmeye başladığı dönemdir.

Kısaca Sosyal İletişim Bozukluğu Belirtileri;

  • Cümle kurmada ve karşısındaki kişileri dinlemede zorluk çekme.
  • Sohbet başlatmakta ve iletişime başlamada zorluk çekme.
  • Konuşma ve işletişim esnasında ilgisiz görünme.
  • Sosyal konulara karşı ilgisizlik.
  • Basit düşünceleri ve davranışları ifade etmekte zorluk çekme. (merhabalaşmak, vedalaşmak vb.)
  • Mizah duygusundan yoksunluk. Esprileri ve şakaları anlamada zorluk çekme.

Hastalığın Teşhisi

Sosyal iletişim bozukluğu teşhisi, her nörogelişimsel hastalıkta olduğu gibi ilk olarak ebeveynlerin gözlemleri sonucunda ortaya çıkar. Çocuğunuzun davranışlarını gözlemlemek ve bu davranışları akranları ile kıyaslamak sosyal iletişim bozukluğu tanısı koyulmasında fayda sağlayacaktır. Unutmayın ki bu rahatsızlık otizm ile benzer semptomlara sahiptir ve en uygun teşhisi gözlemlerinizi aktarabileceğiniz uzman bir doktor koyabilir.

Çocuklarda tekrarlayan takıntılı davranışlar görülmesi iletişim bozukluğunun bir göstergesi olabilir. Böyle bir durumda bir konuşma terapisti veya uzman doktordan yardım almak en doğru davranış olacaktır. Uzman kişi çocuğunuzun davranışlarını gözlemleyerek  hastalığın kesin tanısını koyabilir.

Sosyal iletişin bozukluğu demansbeyin hasarı gibi durumlar sonrasında da ortaya çıkabilir. 4 yaşından büyük çocuklarınızın davranışlarında sosyal iletişim bozukluğu belirtileri ile karşılaşıyorsanız tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir

Sosyal İletişim Bozukluğu Tedavi Edilebilir Mi?

Sosyal iletişim bozukluğunun tedavisinde uygulanacak kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Tedavi yöntemi genellikle kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Ancak genel olarak uygulanan birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

Terapi Desteği

Bu yöntemde uzman terapistler kontrollü bir ortamda çocuğun iletişim yeteneklerini iyileştirmeye yönelik konuşma terapileri düzenlerler.  Uygulanan rol yapma, tekrar etme, ezberleme gibi aktiviteler çocuğun sosyal iletişim becerisini arttırmaya yöneliktir.

Okul Desteği

Sosyal iletişim problemleri olan çocuğunuzun öğretmenlerini bu konu hakkında mutlaka uyarın. Gerekiyorsa özel eğitim aldırarak bu rahatsızlığın tedavi edilmesine yardımcı olun.

Ev Desteği

Çocuğunuz ile evde iken sürekli çeşitli aktiviteler yapın. Televizyon izlemek, kitap okumak gibi aktivitelerin sonunda çocuğunuzun sosyal becerilerine katkı sağlayacağını düşündüğünüz sorular yöneltin. Bir süre sonra davranışlarındaki değişim gözlemlenebilir olacaktır.

Uzman Desteği

Kendinizi hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda eğitmeniz, çocuğunuz gelişirken karşılayabileceğiniz problemler en aza indirmenizi sağlayacaktır. Hastalık konusunda bilgi sahibi olmanız çocuğunuzun tedavi sürecinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamakla kalmayıp, iyileşme süresinin hızlanmasına da katkı sağlayacaktır.

KAYNAK: https://delibilgiler.com/sosyal-iletisim-bozuklugu-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir