Zayıflamanın Püf Noktaları !!!

Bizim yapabileceğimiz kontrolünüz altında tutabileceğimiz olayları düzenlemek. Alış verişi hazırlamayı, tabaktaki miktarı, yemek saatlerini, masadaki ortamı ve yeme tarzını denetim altında tutabiliriz. Bundan sonrası iradeniz dışında geliştiğinden, yapabileceklerimizi en iyi şekilde gerçekleşti rmeliyiz.

  • Sizlere Doktor Carton’un önerdiği gibi her lokmayı 20 kez çiğnemenizi öğütlemeyeceğiz. (Bunu yapmanız da çok zor bir iş sayılmaz tabii).

Ancak sizlere yarın sabahtan itibaren yemek yerken kendinizi dikkatli bir biçimde izlemenizi önereceğiz. Uygar ülkelerde yaşayan insanlar, ki genellikle bu ülkelerde yemek çeşitleri boldur yediklerine karşı gerekli saygıyı göstermemektedirler.

Bu insanlar yiyeceklerini seçtikten sonra, akılları başka yerlerde, lokmaları peşpeşe yutmaya başlamaktadırlar. Bazen de yemek yerken bir yandan okumayı ya da konuşmayı tercih etmektedirler. Ve hemen hemen lokmalarını çiğnemeden yutmayı alışkanlık haline getirmişlerdir.

  • Belki sizler de aynı şeyi yapıyorsunuz? Büyük bir olasılıkla evet diyeceksiniz.

Yemekleri Uzun Süre Çiğnemek Püf Noktası !

Bundan böyle zayıflamak için lokmalarınızı çiğnemeyi öğrenmeli ve bu lokmaların iyi ıslanmalarını sağlayabilmek için ağzınızın içinde evirip çevirmelisiniz. Lokmalarınızı iyice çiğnedikten sonra bunları yutmalısınız.

Kısa bir sürede bu alışkanlığı edinmeniz kolay değil.

Çiğneme süresini iki, üç misline çıkarmak isterseniz buna alışkın olmayan çeneleriniz ağrımaya başlayacaktır.Bu işe kademeli bir biçimde başlamanız en iyisi. Lokmanızı üç kez çiğneyeceğinize beş kez çiğnemeye çalışın. Et ya da ekmek lokmalarının en azından 10, 12 kez çiğnenmesi gerektiğini kendiniz de anlayacaksınız.

Lokmaları Çiğnemenin Gücü !

Çiğnemeyi “Düşünmeye” başladığınız zaman ne kadar önemli bir etken olduğunu anlayacak ve kısa bir süre içinde bunun sindirim üzerindeki olumlu etkilerini belirleyeceksiniz.Lokmalarımızı ağır ve iyice çiğnemenin iki önemli etkisi daha vardır.

  • Yemeğinizi ağır bir tempoda yediğiniz zaman, tabağınızın kısa bir sürede boşalmayacağı için, ikinci kez doldurma ihtiyacını duymayacaksınız.

Bu yöntemle kendinizi hemen tok, çok yemek yemiş gibi hissedeceksiniz. Her lokmanın zevkini ve her türlü tadı damağınızda duyacağınız için yemeğinizden kelimenin tam anlamıyla memnun kalacaksınız.

  • Söylediklerimizi bir kez daha tekrarlamak istiyoruz; Sağlıklı zayıflamak için lokmalarınızı iyice çiğnerseniz daha az yemiş olacak ve daha iyi sindireceksiniz.

Sürekli Tartılmak Gereksiz !

Sağlıklı zayıflama için normal yaşantımızı sürdürerek sistemli bir şekilde kilo vermek ve bunu ömür boyunca korumaya çalışmak güzel bir şey. Ama bir bifteğin, bir parça peynirin ya da bir porsiyon patatesin kilomuzu nasıl etkilediğini öğrenmek için durmadan tartılmak gereksiz bir olaydır.Bir göz atmakla yiyeceğiniz miktar ve besin değerini belirlemek yeterlidir. Kimilerimiz kısa bir süre içerisinde zayıflamayı istemekte, kimilerimiz ise iradelerine destek sağlayabilmek için yaptıkları rejimden hemen sonuç almayı amaçlamaktadırlar.

Tempolu ve Kademeli Zayıflama

Bir an önce terazinin ibresinin istedikleri yönde hareket etmesini umarlar. Biz tempolu ve kademe kademe bir zayıflamadan söz ettiğimiz zamanlar belki hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Bu kişiler için kitabımızın son bölümünde bir rejim şekli belirledik. Yalnız çok kısa bir süre için, en fazla beş gün belirli şartlar altında yapılmalıdır.

Biz genellikle fazla etki yaratan zayıflama sistemlerini seçmekten kaçınarak yavaş yavaş kilo kaybedeceğiniz ve “TABAK SİSTEMİ” dediğimiz bir rejimi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir