780 gün havada kalan gizemli uçak rekorla indi

Yaklaşık olarak 2 yıl 2 aydır havada olan X-37B isimli uçak sonunda iniş yaptı. ABD Hava Kuvvetleri‘ne ait gizli uzay uçağı 2 yıldan uzun süren görevini tamamladı. Dünya’ya geri dönen uçak ile ilgili hâlâ birçok detay gizemini koruyor.

X-37B Dünya’ya döndü

X-37B isimli uzay uçağı, 2 yıldan uzun süren görevinin ardından Dünya’ya geri dönüş yaptı. Uzaydaki görevlerinin gizli tutulduğu uzak ile ilgili yine de bazı bilgiler paylaşıldı. Bu uçak ile iki farklı amaçları olduğunu belirten Hava Kuvvetleri bu amaçlardan birinin Amerika’nın uzaydaki geleceği için tekrar kullanılabilir teknolojiler geliştirmek olduğunu söyledi. Diğeri ise uzaydan alınan örneklerle Dünya’da bazı deneyler gerçekleştirmek.

2 yıllık görevini tamamlayan uzay uçağı daha önce 5 farklı göreve çıktı. Daha önce 718 günlük görevini tamamlayan uçak, yeni iniş ile birlikte kendi rekorunu da kırmış oldu. X-37B sona eren görevi ile birlikte uzaydaki en uzun görevini de tamamlamış oldu.

ABD daha önce de Uzay Komutanlığı ile gündeme gelmişti. Uzay teknolojilerine ağırlık veren Pentagon, bunun için yeni Komutanlığı ortaya çıkardı. Şimdilik ortada bir uzay gücü projesi var. Bu projenin uygulanması için ABD Kongresi’nden gerekli onayı alması gerekiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir