Ay tozundan oksijen üretilecek!

Çalışmalar, Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nde (ESTEC) yürütülüyor. Bu kapsamda Merkez’in Malzeme ve Elektrik Bileşenleri Laboratuvarı’nda prototip oksijen tesisi kuruldu.

Bilim insanları Ay tozundan oksijen üretecek

Glasgow Üniversitesi’nden araştırmacı Beth Lomax, kendi tesislerine sahip olmalarının, oksijen üretimine odaklanmalarını sağladığını söyledi. Ay’daki regoliti (Ay üzerinde bulunan taş ve tozdan oluşan bir tabakaya) taklit eden araştırmacılar, tüketilebilir oksijeni elde etmeye çalışıyor. Böylece Ay tozundan oksijen üretilmesi planlanıyor.

Lomax, “Ay’da bulunan kaynaklardan oksijen elde etmek, hem nefes almak hem de roket yakıtı üretiminde gelecekteki Ay yerleşimcileri için son derece faydalı olacak.” diye konuştu.

ESTEC’te görevli bilim insanları, nihai amaçlarının Ay’da sürdürülebilir bir pilot tesis tasarlamak olduğunu söylüyor. Bunun için 2020’nin ortalarına işaret ediliyor.

Son dönemde Ay’a yeniden insan göndermek, diğer yandan da gelecekte Mars’a insan gönderebilmenin teknolojileri üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Mars’a uçuşlar için üs haline getirilmesi planlanan Ay’ın tozundan oksijen üretme çalışmalarının sonuçlarını bekleyip göreceğiz.

KAYNAK: https://shiftdelete.net/bilim-insanlari-ay-tozundan-oksijen-uretecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir